Реферати » Реферати по біології » Загальний вміст води в листках калини в умовах біостанції

Загальний вміст води в листках калини в умовах біостанції

частину. Це залежить від змісту та обсягу виконуваної роботи (Калинова, Мягкова,
1989).

Лабораторні роботи особливо цінні в навчально - виховному відношенні, коли в них містяться питання, задача, які треба вирішити учням, застосовуючи на практиці набуті знання; уміння будуть розвиватися не механічно, а грунтуючись на знаннях. На питання, проблему, задачу, які ставляться перед початком лабораторної роботи, учні повинні відповісти її результатами.

Запитання і завдання лабораторних робіт дозволяють виявити рівень оволодіння школярами теоретичними знаннями та практичними вміннями, а саме: готувати препарати клітин і тканин; працювати з лупою і мікроскопом; ставити досліди з рослинами з метою вивчення їх життєдіяльності; визначати рослини місцевих видів, що належать до різних систематичних груп і т.д.

Дидактичний матеріал повинен дозволяти здійснити проміжний контроль знань учнів на різних рівнях складності. Поряд із завданнями репродуктивного характеру школярам пропонується перевірити вміння оцінки достовірності факту, висувати і відстоювати гіпотезу, інтерпретувати дані лабораторної роботи. Особливу увагу при контролі знань слід приділяти перевірці засвоєння системи біологічних понять, розкриттю взаємозв'язків і взаємозалежностей між біологічними системами різного рівня організації, а також з навколишнім їх середовищем.

Правильно проведені лабораторні роботи змушують учнів проробити ряд логічних операцій: виявлення подібності та відмінності, класифікація, висновок, узагальнення, умовивід.

Основними методами в дослідницькій роботі є спостереження й експеримент, тобто методи, пов'язані з безпосереднім вивченням предметів і явищ живої природи.

Лабораторні роботи розвивають уміння і навички учнів тільки при правильному планомірному їх проведенні.

На уроках біології дослідницька діяльність школярів може бути організована саме в процесі виконання лабораторної роботи.

Далі ми наводимо конспект уроку із застосуванням лабораторної роботи дослідницького характеру.

Конспект уроку на тему:

«КВІТКА І ЙОГО БУДОВА»
МЕТА: розвинути поняття «квітка» , включаючи подробиці будови маточки і тичинок, підвести учнів до висновку, що квітка - це орган розмноження.
ЗАВДАННЯ:
Освітні: сформувати поняття про квітку як видозміненому пагоні, службовцям для насіннєвого розмноження; про маточку, тичинках, оцвітина, чашечці; про квітках правильних і неправильних; про Оцвітина проста і подвійному; про квітки двостатеві і раздельнополих; рослинах однодомних і дводомних. Розвинути вміння в написанні формул квіток.
Виховні: формування наукового світогляду на основі знань зв'язку будови і виконуваної функції. Здійснювати екологічне, естетичне, природоохоронне виховання.
Розвиваючі: продовжити розвиток умінь спостерігати, порівнювати, робити висновки, правильно виконувати малюнки.

МЕТОДИ:
Словесний - розповідь з елементами бесіди.
Наочний - демонстрація таблиць, муляжів, роздаткового матеріалу

(фіксовані квітки), ілюстрацій підручника.
Практичний - лабораторна робота.

ОБЛАДНАННЯ: таблиці, моделі, ілюстрації, фотографії, фіксований матеріал, препарувальні голки, лупи.

ХІД УРОКУ:
УЧИТЕЛЬ: - Здравствуйте, хлопці, сідайте.

В: - Що ви вивчали на попередньому уроці?

О: - Видозміни пагонів.

В: - Що ж таке втеча?

О: - Втеча - це стебло з розташованими на ньому листям і нирками.

В: - Які видозміни пагонів ви знаєте?

О: - Кореневища, бульби, цибулини.
УЧИТЕЛЬ: - У рослин існує ще один видозмінений пагін, який може бути різноманітним за формою, забарвленням і який завжди радує наше око. Подивіться, будь ласка, на малюнки (таблиці). Що ви бачите?

(Демонстрація ілюстрацій квітів: див. Додаток 2).

О: - Квітка.

В: - Яких рослин?

О: - Тюльпана, яблуні, конвалії, шипшини.

В: - А ця квітка належить якому рослині?

О:-? ..
УЧИТЕЛЬ: - Ця квітка належить не дуже поширеній в нашій місцевості рослині - калині звичайної.

І ось квітка є теж видозміненим пагоном. Як ви зрозуміли, на сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати ще один видозмінений втеча - квітка. Запишіть тему уроку: «КВІТКА І ЙОГО БУДОВА» . І метою нашого уроку буде вивчення будови квітки і з'ясування його значення для життя рослини.

В: - З чого розвивається втеча?

О: - Втеча розвивається із нирки.
УЧИТЕЛЬ: - І квітка теж розвивається з бруньки. І, як ви бачите, він може розташовуватися і на головних, і на бічних пагонах.

(Демонстрація різних положень квіток - на верхівці і на бічних пагонах)
УЧИТЕЛЬ: - Давайте дамо визначення - що таке квітка і запишемо його в зошит.

О: - КВІТКА - це видозмінений укорочений втеча ...
УЧИТЕЛЬ: - службовець для насіннєвого розмноження.

Для вивчення будови квітки ми з вами відкриємо науково - дослідницьку лабораторію, в якій будуть існувати різні відділення, що займаються розглядом питань, пов'язаних з цим дуже важливим генеративних органом. Так, запишемо в зошит:

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № ... Тема: «Вивчення будови квітки» на прикладі квітки калини.

Для цього ми повинні вибрати контингент науковців, які здійснюватимуть роботу в цих відділах. Отже, кожен відділ буде носити спеціальний характер:

1 відділ: з вивчення оцвітини.

2 відділ: вивчатиме будова тичинок і маточки.

3 відділ: вивчає види квіток і ділення рослин на однодомні і дводомні.

Необхідно відзначити одну особливість калини. Зацвітає вона в першій половині червня. Спочатку розпускаються великі білі квітки по периферії щитка.

(Демонстрація фотографій)

суцвіть КАЛИНИ:

Соузга

Ульгеня

8 - 37

Ці квітки безстатеві (стерильні) і служать для залучення комах

- запилювачів.

(Демонстрація фотографій): СТЕРИЛЬНІ квітки калини:

Соузга

Ульгеня

8 - 37

Потім розкриваються дрібні квітки всередині суцвіття, будова яких ми і будемо вивчати в ході нашої лабораторної роботи.

Отже, кожен відділ отримує свої індивідуальні завдання, після виконання яких ви повинні будете зробити звіт на Раді.

Перше завдання будуть виконувати всі три відділу. А додаткові будуть вам вказані в інструкції.

Отже, завдання:

1 відділ: 1. Будова квітки калини.

А) Розглянути малюнок «Будова квітки яблуні» .

Б) Розглянути малюнок «Будова квітки калини» .

В) Розчленувати згідно малюнку квітка калини і визначити всі його частини. Замалюйте і підпишіть їх.

(Фіксовані квітки калини)

Г) Визначити наявність або відсутність чашелистиков у калини та яблуні.

2. Околоцветник подвійний і простий.

А) Прочитати абзац на стор. 126.

Б) Визначити околоцветник у калини.

В) Порівняти зображення квіток з різними оцвітиною і виписати в два стовпчики рослини з простим і подвійним оцвітиною: конвалія, шипшина, капуста, проліска, картопля, лілія.

2 відділ: 1. Те ??ж.

2. Будова тичинки і маточки:

А) Прочитати абзац на стор. 127.

Б) Розглянути тичинки і товкач у калини.

Встановити їх кількість.

В) Замалювати будову тичинки і маточки калини.

3. Квітки двостатеві і роздільностатеві:

А) Прочитати абзац на стор. 127.

Б) Записати визначення.

В) Привести приклади.

3 відділ: 1. Те ??ж.

2 Види квіток:

А) Прочитати абзац на стор. 124 «Квітки правильні і неправильні» .

Б) Дописати схему:

Квітки

Правильні Неправильні

Приклади підберіть за малюнками: вишня , горох, фіалка, грицики, томат, левиний зів.

3. Рослини однодомні і дводомні:

А) Прочитати абзац на стор. 128.

Б) Привести приклади.
УЧИТЕЛЬ: - А зараз ми заслухаємо звіти наших науковців.

ЗВІТИ:
1 відділ: 1. А) Будова квітки яблуні.

В центрі квітки добре помітний товкач. Він оточений численними тичинками. Маточка і тичинки - головні частини квітки. Навколо тичинок і маточки розташований околоцветник. У яблуні околоцветник складається з листочків двох типів. Внутрішні листочки - це пелюстки, складові віночок. Зовнішні листочки - чашелистики, - утворюють чашечку.

Віночок квітки яблуні складається з білих або біло-рожевих несросшихся пелюсток. У інших рослин (запашний тютюн, глуха кропива, паслін чорний, примула) пелюстки зростаються в нижній частині в трубку.

Тому розрізняють віночки свободнолепестние і сростнолепестние.

Чашечка квітки яблуні складається з п'яти зрощених біля основи зелених листочків, у деяких рослин, наприклад у гвоздики, чашелистики нижніми частинами страстаются в трубку. У інших, наприклад у герані, чашелистики НЕ зростаються.

Тоненький стеблинка, на якому у більшості рослин сидить квітка, називаються квітконіжкою, а її верхню, розширену частину, яка може приймати різну форму - квітколожем.

Б)
В)

Г) (Демонстрація фотографій).

Квітки калини:

Соузга

Ульгеня

8 - 37

Д) У яблуні є чашелистики, а у калини вони відсутні.

2. А) Оцвітина проста і подвійний.

У яблуні околоцветник складається з чашечки і віночка. Такий околоцветник називають подвійним. Крім яблуні, його мають вишня, капуста, троянда і багато інших рослин.

У деяких рослин, головним чином, у однодольних

(лілія, амариліс, тюльпан), всі листочки оцвітини більш-менш однакові. Такий околоцветник називають простим. У одних рослин листочки простого оцвітини великі й яскраві, наприклад у тюльпана або орхідеї, а в інших, наприклад у ситника, непоказна.

Квітки верби, ясена не мають оцвітини. Їх називають голими.

Б) У калини простий околоцветник.

В) ПРОСТОЙ: конвалія, проліска, лілія.

ПОДВІЙНИЙ: шипшина, капуста, картопля.
2

Сторінки: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

енциклопедія  з сиру  аджапсандалі  ананаси  узвар